Finans ve Bankacılık Bölümü Genel Bilgiler


     Bölüm Başkanı: Prof.Dr. Gökhan SÖNMEZLER

     Finans ve Bankacılık sektörünün ihtiyacı olan mevzuat konusunda bilgi sahibi para ve sermaye piyasaları ile bankacılık sektöründe görev yapabilecek nitelikli eleman yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

     Sektörün yeniden yapılanmasında bankacılıkta yeni finansal ürünlerin uygulanması, yeni teknolojilerin adaptasyonu, yeni kredilendirme politikaları, Balkan ve Avrupa Ülkeleri Finansal sektörleri ile işbirliği Edirne ve Üniversitemiz için çok önemli bir yer teşkil etmektedir. Edirne kısa ve uzun vadede bundan yararlanacaktır. Ayrıca dış ticaretin finansmanı ve bankacılığın Edirne'de kaynağa (mevduata) yönelik olması da sektörel potansiyel için avantaj teşkil etmektedir. 

     Bankacılığın yanı sıra bu bölümde leasing, faktöring, menkul kıymet yönetimi,portföy yönetimi gibi konularda nitelikli personel yetiştirilecektir. Bu konuda çeşitli banka ve kuruluşlarla işbirliğine gidilecektir. 

     Programdan mezun olacak öğrencilere Bankacı meslek ünvanı verilecektir. Mezun öğrenciler bu amaçla eğitim yapan Yükseköğretim Kurumları ile banka ve Finans sektöründe istihdamları sağlanabilecektir.
 
 
Bu içerik 31.01.2020 tarihinde yayınlandı ve toplam 4246 kez okundu.