Tanıtım


       Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Trakya Üniversitesine bağlı olarak Bakanlar Kurulunun 30/09/2005 tarihinde 2005/9490 sayılı kararı ile Yüksekokul olarak kurulmuş olup 25/12/2019 tarih ve 30989 sayılı resmi gazete ve 1911 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile Fakülteye dönüştürülmüştür. Yüksekokul 2006-2007 Eğitim Öğretim yılında Bankacılık ile Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bölümlerine öğrenci alımı ile lisans eğitimi faaliyetlerine başlamıştır. Fakülte bünyesinde 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı itibariyle Finans ve Bankacılık, Turizm İşletmeciliği ve Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümleri ile eğitim öğretim faaliyetlerine devam etmektedir.

       Küreselleşen dünyada finans, turizm ve bilişim sektörüne yenilikçi, rekabetçi, bilgi ve donanımlı öğrenci yetiştirmeyi vizyon olarak belirlemiş Yüksekokulumuz, mezunlarına yönelik özel sektör yanında Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı kararları doğrultusunda iktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bölümleri gibi kamu sektöründe iş ve sınav başvurularında eşdeğerliği tanınmış bulunmaktadır. Turizm İşletmeciliği Bölümü mezunlarımız turizm sektöründe hizmet veren konaklama işletmelerinde, seyahat acentaları ve tur operatörlerinde, havayolu şirketlerinin hem yer hem de uçuş hizmetlerinde çalışabilmelerinin yanında aldıkları işletme yönetimi temelli eğitim sayesinde özel sektörün diğer kollarında da rahatlıkla istihdam edilebilmeleri mümkündür. Finans ve Bankacılık Bölümümüzün mezunları temelde eğitim aldıkları Bankacılık sektörünün operasyonel ve yönetsel her kademesinde çalışma imkanına sahiptir. Ayrıca aldıkları iktisat ve finans temelli eğitimler sayesinde özel sektörün tüm kollarında ilgili alanlarda istihdam edilebilmektedirler. Okulumuzda her dönem sistemli olarak verilen yabancı dil dersleri sayesinde mezun öğrencilerimizin yurt dışında istihdam olanakları da mümkün olmaktadır.


       Uygulamalı Bilimler Fakültesi Trakya Üniversitesi’nin en merkezi yerleşkesi olan Ayşekadın Yerleşkesinde konumlanmıştır. Okulumuzun konumu, alışveriş merkezleri ve şehir merkezine yakınlığı yanında ikamet edilen alanlara yakınlığı ile de oldukça rahattır. Ayşekadın Yerleşkesi civarında yer alan onlarca restoran ve kafeterya öğrencilerimize çeşitli yeme-içme hizmeti sunmaktadır. Ayrıca okulumuz Ayşekadın Yerleşkesinin en yeşil ve doğa dostu çevre düzenlemesine sahip olmasıyla da öğrencilerimizin dinlenmesine olanak vermektedir.


       Eğitim-öğretim yılı boyunca bankacılık ve turizm sektörü temsilcilerini okulumuzda ağırlayarak çeşitli panel ve konferanslarla üniversite ile sektörleri kaynaştırma çalışmaları yürütmekteyiz. Bu sayede öğrencilerimiz sektör temsilcileri ile kaynaşma, staj imkanı bulma ve ileride çalışacakları alanları karşılaştırarak seçme imkanı bulmaktadırlar. Ayrıca okulumuzda öğrenciler tarafından düzenlenen çeşitli etkinlikler ile öğrencilerin organizasyon yeteneklerini arttırmaya ve özgüven kazanmalarına da destek verilmektedir.


LİSANS PROGRAMLARI

1- Finans ve Bankacılık Bölümü

2- Turizm işletmeciliği Bölümü

3- Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

YÜKSEKLİSANS PROGRAMLARI

1- Bankacılık Anabilim Dalı

2- Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Anabilim Dalı

MEZUN OLAN ÖĞRENCİLERİN ÇALIŞMA ALANLARI

       Finans ve Bankacılık Bölümü mezunları özellikle banka ve finans sektörü ile kamu sektörü alanlarında, Turizm İşletmeciliği Bölümü mezunları ise Turizm sektörünün faaliyet alanı olan konaklama, yiyecek içecek, seyahat başta olmak üzere diğer turizm işletmelerinde istihdam olanakları bulunmaktadır.

AKADEMİSYEN SAYISI

BÖLÜM

PROF.DR.

DOÇ.DR.

Dr.ÖĞR.ÜYS

ÖĞR.GÖR.

ARŞ.GÖR.

TOPLAM

Finans ve Bankacılık

2

1

2

2

7

Turizm İşletmeciliği

2

2

1

3

1

9

Yönetim Bilişim Sistemleri

1

1

1

-

-

3

TOPLAM

5

4

4

5

1

19

 

ÖĞRENCİ SAYISI

BÖLÜM

ÖRGÜN

II.ÖĞRETİM

TOPLAM

Finans ve Bankacılık

130 + 230 = 360

99

459

Turizm İşletmeciliği

61 + 175 = 236

85

321

Yönetim Bilişim Sistemleri

 88

 -

88

TOPLAM

684

184

868LABORATUVAR SAYISI

1- Bankacılık ve Finans Uygulama Laboratuvarı

2- Bilgisayar Laboratuvarı

3- Yiyecek İçecek Uygulama Laboratuvarı

4- Kat Hizmetleri Uygulama Laboratuvarı


Bu içerik 31.01.2020 tarihinde yayınlandı ve toplam 1949 kez okundu.